Xiaomi ve arkasındaki isim Lei Jun kimdir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz, bir çok ürün grubuyla aniden hayatımıza giren Xiaomi markası ve arkasındaki isim Lei Jun kimdir?
 Xiaomi ve arkasındaki isim Lei Jun kimdir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz, bir çok ürün grubuyla aniden hayatımıza giren Xiaomi markası ve arkasındaki isim Lei Jun kimdir?

 

Xiaomi Inc. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Pekin merkezli teknoloji ve yazılım şirketidir.  Xiaomi bu zamana kadar bir çok ürün grubuyla kendini gösterse de firmanın en başarılı ürün grupları akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı saat ve bileklikler ve akıllı ev cihazları (IoT) olmaktadır. Xiaomi 2011 yılında ürettiği ilk akıllı telefonu Mi1 modeli ile devam eden serüveninde şu an dünyanın en büyük 3. akıllı telefon üreticisi  ve Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda yer almaktadır. Şirketin Çin, Hindistan, Malezya, Singapur, Endonezya, Brezilya, Filipinler, Güney Afrika gibi ülkelerde 8000+ çalışanı bulunmaktadır.

İlgili İçerikler:

Xiaomi 2014 yılında 60 milyondan fazla akıllı telefon satışı yapmıştır. 2015 yılında ise 770 bin adet akıllı ev aleti, 247 bin adet akılı priz, 280 bin adet Mi band ve 38 bin adet de televizyon satışı yapmıştır. 2015 yılında 24 saat içinde sadece tek bir platformda 2 milyon 112 bin 10 adet ürün satışı gerçekleştirerek Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır. 11.11 indirimleri kapsamında 24 saatte 2.112.010 adet cihaz satışı yapmıştır. Xiaomi hiç reklam vermeden satış rekorları kırarak devler liginde boy göstermeyi başarmış bir şirkettir.

Şirketin Ceo’su Lei Jun Xiaomi’nin tüm donanım ürünlerindeki kar payının sadece %5 olarak kaldığını ve kalacağını beyan etmesi diğer şirketlerin fiyat oranlamasına bakıldığında tüketicinin gönlünü kazanmasına sebep olmuştur. Global pazarda boy gösteren bir şirket olan Xiaomi Inc. 2014 yılında  resmı alan adı olan “xiaomi.com” telaffuzu zor olması sebebi ile “mi.com” alan adını 3.6 milyon dolara satın almıştır. Bu tarihten sonra resmi alan adını mi.com olarak kullanmaya başlamıştır.

Xiaomi ürün yelpazesinin çok farklı ürün gruplarından oluştuğunu söylemiştik, bu bağlamda şirket pirinç pişirici, seyahat yastığı, bavul, yatak ve tükenmez kalem gibi ürünlerin satışını da yapmaktadır. Xiaomi Inc. İnternet Hizmetlerinde Video ve Mobil Oyun pazarında da ciddi ürünler üretmekte ve sektörde ivme kazanmaktadır.

Çin’in Apple’ı olarak da gösterilen Xiaomi, bu başarılarını Google’dan transfer ettiği 3 yöneticisi ve yöneticiler ile birlikte gelen yüksek teknoloji ve iyi iş ilişkiler ile birleştirerek başarmıştır.

 

Peki tüm bu başarıların arkasındaki isim Şirketin Ceo’su Lei Jun kimdir?

 

Lei Jun 16 Aralık 1969’da Çinde dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarında bir çok zorlukla baş etmek zorunda kalmış ve hayatının o yıllarını sanayi kuruluşlarında geçirmiştir. Başarılı bir eğitim döneminden sonra Jun;  Wuhan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde çok başarılı bir üniversite dönemi geçirmiş ve 1991 yılında mezun olmuştur.  Eğitim serüveni sonrası kariyerinin ilk 7 yılını Kingsoft’ta  geçiren Jun, şirketin Ceo’su ve başkanı olmuştur. Başarılarının karşılığını genç yaşta almaya başlayan Jun, başarılarını daha da geliştirmek istemiştir. 2000 yılında Joyo.com adında bir çevrimiçi kitap mağazası açmıştır. Kısa süre içerisinde çok hızlı bir nüyüme sergileyen Joyo.com Jun’un adının dünyaya yayılmasına sebep olmuştur. Amazon Joyo.com’a talip olmuş, konsepte ve markaya olan ilgisinin sonucunda Joyo.com’u 75 Milyon dolar’a satın almıştır. Jun girişimci yönünü ortaya koyarak vancl.com, yy.com, ucweb gibi birçok yatırımlara olanak sağlamış ve ismini tüm dünyaya duyurmuştur.

2007’de Kingsoft’taki işinden sağlık sorunları nedeniyle ayrılmıştır. 2010 yılında Çin Halk Cumhuriyetinde ismini artık hemen hemen herkesin bildiği Xiaomi’yi kurmuştur.

 

Kaynak: tr.wikipedia.org, google.com

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın